Botulotoxin neboli klobásový jed je považován ze nejúčinnější jed všeobecně. Jen pro zajímavost: 100 g botulotoxinu, ideálně rozdávkovaného, by spolehlivě stačilo k vyhubení celého lidstva na Zeměkouli. Zabíjí paralýzou svalů.

Tohoto efektu se paradoxně využívá v protivráskové kosmetice, kdy vstříknutím pod kůži přeruší botulotoxin nervosvalové spojení. To paralyzuje požadované skupiny obličejových svalů. Výsledkem je omezení činnosti mimického svalstva a vyhlazení mimických vrásek. Statické vrásky (kterých je však bohužel většina) zůstávají, což působí nepřirozeně.

Injekce botoxu se aplikují ambulantně, 4 hodiny po aplikaci má pacient být ve vertikální poloze a procvičovat příslušné obličejové svaly. Nedostatečný efekt je popisován u 10% pacientů. Zákrok je považován za rizikový, je kontraindikován u pacientů s některými neurologickými chorobami, u kojících a gravidních žen, při léčbě některými antibiotiky.

Efekt přetrvává po několik týdnů až měsíců, pak se musí opakovat. Aplikace botoxu (komerční označení botulotxinu) je velmi nepříjemná a bolestivá. Klinické studie poukazují, že botox vyvolává jizvení v intersticiu svalů, což přináší deformace v budoucnosti. Je tedy pravděpodobné, že v budoucnu bude tato technika, zakázána nebo omezena.

K rozšíření botoxových injekcí přispěla zejména velmi levná výrobní cena přípravku, která se pohybuje v haléřových položkách. Injekce obsahují zejména vodu, botoxu jsou jen mikrostopy, aby zákrokem nemohl být pacient usmrcen.

Athena 7 Minute Lift krém s botoxem

Athena 7 Minute Lift podle výrobců funguje tak, že dočasně zmrazí pleť a zaplní drobné vrásky a nerovnosti. Navíc zmenšuje póry a kombinace dvanácti esenciálních olejů pokožku zvlhčuje a zpevňuje. A obsahuje neinjekční botox. Ten je spíše přidáván z reklamních důvodů, v neinjekční formě nemůže nijak proti vráskám působit. Zase méně škodí. Účinek vydrží 24 hodin, proto jen stačí používat jednou denně. 
Výrobce dokládá nezávislé medicínské z USA, které potvrzují, že po použití krému dojde k vyhlazení téměř 80% procent drobných vrásek. Zdůrazněno „drobných“. 

O kosmetickou novinku projevují zvýšený zájem také muži. Krém podle americké studie vydrží na 90 použití, tedy zhruba tři měsíce. Vývoj této novinky trval pět let a jeho hlavní složka botox způsobuje uvolnění obličejových svalů.

Můžete jít zpět na hlavní stránku facelifting obličeje.