Po kosmetické masáži se někdy provádí peeling. Tato metoda slouží k rychlejšímu odstranění starých rohových buněk pokožky. Existuje několik druhů peelingu, nejčastěji se používají tři: mechanický, enzymatický a vitamínový. 

Mechanický peeling

Mechanický peeling se v praxi ujal nejvíce, je však nejméně šetrný. Používá se peelingový krém působící jako brusná emulze, kterou odstraňujeme odumřelé kožní buňky (tzv. exfoliace). Pleť se patřičně prokrví, čímž se zvyšuje látková výměna. Používá se především u mastné a smíšené pleti. Optimální aplikace je maximálně jednou týdně. U suché pleti mechanický peeling provádíme jen výjimečně, většinou nejvýše jednou měsíčně. Nikdy neprovádíme mechanický peeling u klientek s teleangiektáziemi (rozšířenými cévkami, někdy nazývané též venektázie). Na pleť nanášíme v tenké vrstvičce peelingový krém s obsahem jemných zrníček, obvykle jsou to zrníčka rozdrcených jader peckovin. Jemnými krouživými pohyby masírujeme po dobu  5 minut. U této aplikace je nutno postupovat velmi šetrně. Nesprávně a příliš intenzivně prováděný peeling může poškodit pokožku a snížit její obranyschopnost. To často vede ke vzniku zánětů v obličeji (např. akné). Někteří dermatologové zaujímají k používání mechanického peelingu všeobecně negativní stanovisko jako k metodě, která je příliš drastická a nefyziologická.

Enzymatický peeling

Enzymatický peeling je šetrnější. Nanáší se na obličej ve formě speciální pleťové masky, případně ve formě gelu. Nechává se na obličeji působit, obvykle po dobu 10 až 20 minut. Tyto přípravky obsahují speciální enzymy, které šetrně a pomalu odstraňují odumřelé buňky. U této formy peelingu není potřeba pokožku mechanicky třít. Enzymatický peeling je šetrnější, lze ho klientkám doporučit i pro domácí použití. Používá se rovněž zpravidla jednou týdně, u suché a citlivé pokožky není vhodné použití častěji než jednou za měsíc.

Vitamínový peeling

Vitamínový peeling využívá pro své působení poměrně vysoké koncentrace kyselého vitamínu A. Ten v této koncentraci způsobuje rovněž peelingový efekt. Kúra s tímto vitamínovým peelingem byla před několika roky velmi populární v Americe jako tretinoinová „omlazovací“ léčba, případně se používá i jako jedna z podpůrných forem léčby akné (působí totiž částečně na uvolnění mazových žlaz). Vitamínový peeling neordinuje kosmetička, ale kožní lékař.

APLIKACE ZKLIDŇUJÍCÍCH OBKLADŮ

Kdykoli dojde během kosmetického ošetření k podráždění pokožky, které se projeví místním začervenáním, je vhodné aplikovat zklidňující obklady pleti. Používáme zklidňující bezalkoholové pleťové vody. Gázový či buničinový čtverec namočíme v této pleťové vodě a přiložíme ho na postižené místo. Zkušenosti klinických kosmetických pracovišť našeho Institutu lékařské regenerace a kosmetiky jsou takové, že například obklad z bezalkoholové pleťové vody s lysozymem dokáže ve většině případů odstranit začervenání během 5 až 10 minut.

APLIKACE DOPLŇUJÍCÍCH A ROZŠIŘUJÍCÍCH ELEKTROKOSMETICKÝCH METOD

Elektrokosmetika je nejmodernějším prvkem v kosmetickém ošetření. Jednotlivé metody tohoto oboru mají nesrovnatelně vyšší efekt než samostatné použití pouze kosmetických přípravků. Moderní laserové techniky jsou převratné v možnosti např. zmírnění jizev, léčby zánětů či dokonce při kosmetické terapii padání vlasů. Nenajdeme kosmetický přípravek, který by měl výraznější efekt na vzhledovém omlazení pokožky než metoda face-myoliftingu. K hlubšímu dopravení některých látek do pokožky se někdy používá iontoforéza, k této metodě se používají speciální přípravky s elektrickým nábojem. Někdy se používají i mechanicky působící elektrické přístroje, například pro vibrační masáže či rotační pelingové kartáče apod. A tak lze pokračovat ve výčtu dalších metod. Je jim věnována samostatná kapitola.

V rámci komplexní kosmetické péče v mnohých případech tyto zákroky zařazujeme podle individuálních  potřeb pokožky klientky. Většinou se však tyto metody využívají jako samostatná ošetření. Hlavním důvodem je to, že aplikace přístrojových technik mají jinou frekvenci návštěv klientky v salonu než klasické ošetření pleti. Klasická kosmetická péče popsaná výše se provádí obvykle jednou za tři až čtyři týdny, elektrokosmetické zákroky se obvykle provádějí jedenkrát týdně, někdy i častěji. U některých kosmetických poruch a ošetření je v počátečních stádiích elektrokosmetické zákroky třeba aplikovat i každodenně. Proto se stávají velmi populární elektrokosmetické přístroje pro domácí použití. Jejich prodej může být vhodným komerčním doplňkem i v kosmetických salonech.

APLIKACE OMLAZUJÍCÍCH ROZTOKŮ A GELŮ

Tyto přípravky se někdy aplikují jako tzv. druhá pleťová maska. Jedná se obvykle o koncentráty speciálních účinných látek, které se podílejí na regeneraci, výživě a vzhledovém omlazení pokožky. Z nejčastěji používaných složek v těchto přípravcích jmenujme: biovitamíny E a A, někdy F, kolagen, elastin, placentární výtažky, kyselinu hyaluronovou, albumin, lysozym, včelí mateří kašičku apod.

Někdy se pro vyšší efekt těchto přípravků kombinuje jejich aplikace s metodou iontoforézy. Ta pomáhá pomocí stejnosměrného proudu dopravit uvedené účinné složky do hlubších partií, než kam by byly schopné se samy vstřebat. Iontoforéza není nutná u těch složek omlazujících roztoků či gelů, které samy přirozeně pronikají do hloubky a jsou schopny samostatně překonat kožní  bariéru pod vrstvou světlolomných buněk.

MODERNÍ KOSMETICKÉ REGENERAČNÍ A REPARATIVNÍ METODY

Moderní prvky se do kosmetiky a regenerace dostávají u nás zatím zvolna. Ve světě jsou využívány dlouhá desetiletí. Protože však u nás probíhá výuka kosmetiky stále ještě podle osnov, které byly v podstatě schváleny v padesátých letech, nelze se divit, že většina moderních prvků dosud není do výukových osnov zařazena. Paradoxem pak je, že mnohá výuková pracoviště kosmetiky (včetně odborných učilišť) stále učí, jak napařovat obličej, při kosmetické masáži používají mastné přípravky či oleje, které popírají jakýkoli pozitivní vliv kosmetického ošetření na pokožku klientky, případně „hustí“ do hlav budoucích kosmetiček nesmyslně složitá a v praxi nepoužitelná rozdělení typů pleti, zato pro moderní metody nemají ani vybavení. Není to vina těchto pracovišť, na vině je organizace výuky kosmetiky v centrálních institucích, které tolik let po revoluci nebyly schopny dát výuce kosmetiky odpovídající náplň a odpovídající úroveň. Pak se nelze divit tomu, že například neumíme reagovat na nesmyslné reklamní triky, slibující zázračné efekty nějakých přípravků (např. zeštíhlující účinky různých gelů, krémy na zvětšování prsou apod.).

Proto vidím za nanejvýš důležité, aby se kosmetičky stále seznamovaly s těmi nejmodernějšími seriózními trendy nejen v kosmetice, ale i v celkové estetické péči. O některých z těchto metod již byly zmínky v předchozím textu. Zaměřme se nyní na některé z novinek v kosmetice podrobněji. I když nutno poznamenat, že dále uvedené metody jsou spíš novinkami u nás, kdežto ve světě již dávno patří k běžnému standartu.

Ale zpět na téma facelift obličeje.