Zákrok / operace facelift ve zkratce: Procedura může trvat 1,5 až 5 hodin a klient může normálně jít domů ve stejný den po operaci (vždy s doprovodem). Při tradičním faceliftu chirurg provede řez před uchem, který zasahuje až do vlasů nebo vlasové linie, stejně jako za uchem do vlasové pokožky hlavy.

Chirurg zvedne kůži z hlubších obličejových svalů a tuku, jemně stáhne kůži směrem nahoru a dozadu a odstraní přebytečnou kůži. Malý řez může být proveden pod bradou, aby se napnula kůže a hlubší tkáň krku. Toto je známé jako lifting krku.

Řezy se pak uzavřou stehy, případně svorkami, nebo s pomocí speciálního lepidla. Pod kůži může být umístěn drén za uchem na jeden nebo dva dny, aby se odstranila přebytečná krev a tekutiny. Jsou aplikovány obvazy.

Předoperační příprava

Prvním krokem bude pro vás výběr konkrétního plastického chirurga, který bude facelift na vašem obličeji provádět.

Poté se na úvodní konzultaci dozvíte vše potřebné – jaké techniky faceliftu pro vás budou nejefektivnější a jaký bude konkrétní postup jejich provedení.

Jelikož budete mít před podstoupením faceliftu na výběr, zda chcete narkózu (celkovou či lokální), nebo analgosedaci, plastický chirurg od vás může před jejím podstoupením požadovat běžné předoperační interní vyšetření.

V závislosti na typu znecitlivění, který si vyberete, také dostanete pokyny ohledně jídla, pití, kouření a užívání léků před operací, které budete muset dodržet. Ve většině případů ale platí, že jíst, pít ani kouřit nesmíte v době 6-8 hodin před plánovanou operací.

Průběh faceliftu

Samotná operace začíná uvedením klienta do narkózy nebo analgosedace – v závislosti na tom, jaký typ znecitlivění jste si vybrali.

Konkrétní postup operatéra záleží na konkrétním plastickém chirurgovi, a také na tom, jaké techniky faceliftu bude provádět. Většina plastických chirurgů využívá řez na vlasaté části hlavy, který poté táhnou dolů kolem ušního boltce a následně za ucho.

Následné kroky se odvíjí od toho, v jakém je váš obličej stavu – chirurg může provést liposukci v místech s nadbytkem tuku, může odstranit přebytečné laloky kůže, pokud je to potřebné, nebo může také vypnout podkožní vazivo a vrstvy hlouběji uložených svalů.

Pro zacelení řezů se většinou využívají nitrokožní vstřebatelné stehy. Chirurg může pro lepší odtok tekutin z ran a následné lepší hojení také zavést drén. Na závěr operace se kolem celé operované oblasti přiloží elastický obvaz.

Facelift může v závislosti na jeho náročnosti či na kombinaci s jinými zákroky trvat 1,5-3 hodiny. Při náročnějších kombinacích technik faceliftu to ale může být také mnohem déle.

Pooperační péče a rekonvalescence

Po faceliftu je potřebné připravit se na hospitalizaci, která většinou bývá dlouhá 1-2 dny. Většinou se délka odvíjí od odstranění drénů – při normálním hojení rány se většinou odstraňují už druhý den po operaci, ale individuálně to může být také déle – pacient jde do domácího ošetřování až po jejich extrakci.

Následuje odstranění obvazu hlavy – většinou se tak děje 5. den po operaci. Stehy většinou řešit nemusíte, protože jsou vstřebatelné.

V prvních dnech mohou být rány po řezech bolestivé, je proto vhodné nasadit analgetika.

Otoky a modřiny v obličeji mohou přetrvávat až po dobu 2-3 týdnů. Výsledek faceliftu proto není viditelný okamžitě, musíte počkat na zhojení obličeje.

Do odeznění otoků byste se měli vyvarovat jakékoli velké fyzické námaze a předklánění se.

Obecně lze shrnout dobu rekonvalescence po faceliftu na 1-3 týdny, individuálně se ale tato doba může lišit.

V tomto období také může nastat necitlivost kůže obličeje – nelekejte se, je to úplně normální. Tento stav by se měl upravit během týdnů či měsíců.

Ke kancelářské práci je možné vrátit se okamžitě po sundání obvazu hlavy, nadále se však mohou objevovat otoky a hematomy. Vrátit se k práci a velké fyzické zátěži je proto vhodné až po uplynutí 3-4 týdnů.

Máte-li otázky, zkuste najít odpovědi na stránce Otázky a odpovědi.

Možné komplikace

Stejně jako všechny chirurgické zákroky, ani facelift není úplně bez rizika komplikací. Objevit se mohou:

  • infekce pooperačních ran
  • zvýšené krvácení
  • tvorba větších jizev
  • zarudnutí a bolestivost operovaných oblastí, případně horečka
  • velmi vzácnou komplikací, která se přesto ale vyskytnout může, je porušení mimiky tváří a rtů