V naší poradně můžete získat bezplatně odpovědi renomovaných odborníků v oboru. Pošlete nám Váš dotaz.

Zajímala by mě operace víček laserem. Myslím si, že je to jednak bezpečnější a také výsledek bude asi lepší.


Prim. MUDr. Vlastimil Víšek, CSc..:   Lasery, používané při operacích, disponují výkonem až 100 W, to je výkon deset tisíckrát větší, než jaký mají biostimulační lasery. Ty lasery chirurgické používají se ve 3 modech : bud pro bodové odpaření – zejména k odstranění různých typů bradavic a névů, nebo pro resurgfacing, což je ve skutečnosti  plošné odpaření (vaporizace) – tzv. laserový výbrus obličeje který se odstraňuje vrásky obličeje a nebo jako laserový skalpel. Laserový sklapel se dá použít pro operace např. dolních víček. Na dolních je nutno odstranit mírné kožní nadbytky, vějířky vrásek a ze spodu tlačící tukové váčky, které způsobují typické vyklenutí a změnu tvaru oblasti. Pomocí laserového skalpelu provádíme řez sliznicí dolního spojivkového vaku délky asi 20 mm. Tímto způsobem snadno pronikneme do hloubky až k tukovým tělískům uloženým ve 3 komůrkách, které velmi jednoduše a v potřebném objemu odstraníme. Sliznice spojivky se pouze zalepí, nic se nešije. K úpravě vrásek a přebytku kůže užijeme plošně laserový paprsek. Dojde tak ke zjemnění až vyhlazení vrásek a rýh a ke zvýšení pružnosti kožního krytu ošetřené oblas ti. Navenek je vidět po dobu několika týdnů mírné zarudnutí kůže, což lze snadno zsalíčit, nikde však není patrna žádná jizva. Tato tzv. transkonjunktivální dolní blepharoplastika je prováděna v krátké narkoze, operace obou stran netrvá déle než 30 minut a vyžaduje následně 24-hodinovou hospitalizaci.

Dobrý dne, mám problém s jedním zvětšeným vnitřním stydkým pyskem. Je to tak už od doby co si pamatuju. Mam z toho koplexy a chci se zeptat zda je operace možná i když ještě nejsem plnoletá, protože bych si tím ráda prošla ještě před prvním pohlavním stykem. J

MUDr. Roman Kufa: Dobrý den, úprava stydkých pysků (nebo-li labioplastika) je možná, ale abyste mohla tuto operaci podstoupit, musíte být plnoletá nebo musíte mít souhlas od svých rodičů. Operace se provádí v narkoze, pobyt v nemocnici trvá jeden den, před operací je nutná konzultace.

Co by měl člověk hledat na krémech? Na obalu jsou vždy odvorné termíny jako kyselina hyaluronová, lipozomy a podobně, no já vůbec nevím, co to vlastně znamená. Jestli to kůži doopravdy pomůže nebo je to jen reklama?

konzultační tým Kosmetologickéaliance.: Ty dvě látky, které jste vyjmenovala, patří k opravdu účinným složkám v kosmetických přípravcích. Jenže to je spíš výjimka. Většina látek v kosmetice je zbytečná a přidává se pouze kvůli reklamě. Aby se zákaznice měly na co nachytat. Takové složky jako kolagen, většina vitamínů, různé koenzymy apod. se do kůže vůbec nevstřebávají. Kdyby takové krémy byly jedlé, mohla by se do těla účinná látka dostat. Přes kůži to ale nejde. V horní vrstvě pokožky existují ochranné systémy, které brání pronikání cizorodých látek do hloubky. Je to hydrolipidová vrstva na povrchu kůže, Szakallova bariéra uvnitř pokožky a další mechanismy. Za cizorodé látky považují bohužel i většinu účinných složek z krémů a další kosmetiky. Přírodní krém s výtažky z bylinek působí z hlediska reklamy zajímavě, bohužel se ty výtažky do kůže nedostanou. Bylinky se  používají v přírodním léčitelství, tam se ale aplikují na poškozenou či nemocnou kůži. U té ochranná kožní bariéra nefunguje. U zdravé kůže se do hloubky nic nevstřebá.

Existují výjimky – látky které mají schopnost pronikat i přes kožní bariéru. Jsou to obvykle složky, které jsou živočišného původu. Ideálním zdrojem těchto látek je drůbežářská výroba. Právě kyselina hyaluronová se získává z kohoutích hřebenů, z vajec se vyrábí další pronikající látka – enzym lyzozym, podobně zdrojem pro lipozomy je žloutkový lecitin. 

Mam 48 rokov a v tvari jasne vidim znamky starnutia, hlavne to, ze moja plet je unavena. Rada by som s tym nieco chcela urobit, okrem  radikalnych plastickych operacii, z ktrych mam strach a na ktore ani nemam preniaze. Poradte mi – co moze pomoct, aby moja plet vyzerala mladsia?

Mam 48 rokov a v tvari jasne vidim známky starnutia, hlavne to, ze moja plet je unavena. Predtým som používala face myolifting od pána doktora Stredu, čo mi veľmi pomáhalo. Keď sme sa sťahovali z Bratislavy, stratila som návod. Bol to starý prístroj, dnes už sa ten typ nevyrába, neviem, kde ten návod zohnať. Bojim sa radikalnych plastickych operacii, na ktore ani nemam preniaze. Poradte mi – čo moze pomoct, aby moja plet vyzerala mladšia?

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D.: Našel jsem poslední výtisk návodu na původní elektronický lifting FMD-01, který se vyráběl v mé Instititutu lékařské regenerace a kosmetiky v roce 1992. Dole je naskenovaná verze návodu, lze ji nalézt také na issuu.com v sekci omlazeni-diskuze. Když si kliknete na tlačítko Expand, zvětší se celá brožura tak, aby byla dobře čitelná. K vašim několika otázkám dodávám: plastické operace se staly módou v posledních letech, je to trend napodobování amerického životního stylu. Efekt je dobrý u pacientek nad 60 let, protože již nemají v kůži dostatek elastinu a kolagenu. Taková kůže se při operaci napne jako pergamen a opravdu vydrží vypnutá dlouhodobě. Většina osob mladších než 60 let má však ve škáře kolagenu a elastinu stále dost. Po plastické operaci se mladší kůže rychle přizpůsobí umělému napnutí. Efekt je podobný tomu, když děti natahují žvýkačku. Fyziologicky se opět začnou tvořit vrásky poměrně brzy. U pacientek do 60 let je obvykle chirurgický facelifting málo vhodnou alternativou. Je lépe využít jiné techniky, která přirozeně působí proti vráskám: např. vámi zmiňovaný elektronický lifting působí elektroimpulzy na podkožní svaly, které vypínají pokožku.  Nebo fotonyxové biolampy, které využívají červené Q-monochromatické světlo apod. Krémy proti vráskám jsou hlavně reklamní humbuk, ve skutečnosti efekt mít nemohou, protože nikdy nemohou účinné látky proniknout až do škáry (kde se vrásky tvoří).  Ideální metodou, která je zdarma, je face-building. Je to speciální trénink obličejových svalů. Tento trénink působí jako prevence tvorby vrásek a dokáže i vzniklé vrásky postupně vyhladit.  Na rozdíl od tělesného cvičení stačí svaly obličeje trénovat jen 5 až 10 minut denně.  Cviky najdete třeba na  youtube.